LOKIn Ropecon 2019 menovinkit

On taas se aika, Ropecon, tuo roolipelaajan joulu, on jälleen ovella! Ropecon-viikon kunniaksi LOKIn kirjoittajat ovat keränneet lukijoillemme parhaat menovinkit Ropeconin ohjelmaan!

 

messukeskuksen edessä kiemurtelee jono Ropeconin lipunmyyntiin

Kuva: Mikael Peltomaa/Ropecon

Lohikäärme lemmikkinä – aloittelijan opas – Pe 26.7. klo 19.00
Luennon pitää eläinlääkäri Katri Saarelma, joka on aikaisemminkin pitänyt Ropeconissa hauskoja, informatiivisia ja faktapohjaisia luentoja eläimistä roolipeleissä ja fantasiamaailmoissa.

Cthulhu-mytologia nyt – Pe 26.7. klo. 22.00
Esitys siitä, miksi Cthulhu-mytologia on merkittävä nykyäänkin ja miksi se yhä kiehtoo ihmisiä. Esitelmän pitäjä Lauri Lattu on Suomen yksi kovimmista Lovecraft-tietäjistä ja varsin viihdyttävä puhuja. Hänen viimevuotisella luennollaan vielä pidettiin pätijät hiljaisina, joka on aina kivaa bonusta

Katsaus saamelaiseen mytologiaan ja kansanperinteeseen – La 27.7. klo 10.00
“En ole itse saamelainen, mutta synnyinseutuni Lapin kansanperinne kiinnostaa kuitenkin. Mies voi lähteä Lapista, mutta Lappi ei miehestä” – Jukka Sorsa.

Roudan maa: miten suomalainen mytologia muuttui roolipeliksi – La 27.7. klo 19.00
Wille on paras tyyppi ja hänen tulkintansa kalevalaisesta mytologiasta on rautaa.

Historian myyttiset naissoturit – La 27.7. klo 20.00
Tämän luennon pitäjä Karolina on juuri SE Karolina Kouvola, joka kirjoitti Soturit – Assassiineista samuraihin ja Helsingin henget -kirjat. ”Älä missaa tätä”, Emi Maeda.

Muinaisen Egyptin uskontoa sensuroimatta (K18) – La 27.7 klo. 21.00
Mia Meren aiemmat muinaisen Egyptin esitelmät ovat olleet todella vetäviä. Tällä kertaa aiheena ovat jumalat, uskonto esiteltynä mitään säästelemättä ja sensuroimatta – uskomme, että kuultavana on jotain kiinnostavaa.

Onko larpin järjestäminen vaikeaa? – La 27.7. klo 23.00
Ohjelma jatkaa samaa linjaa Arhi Makkosen viime vuoden ”Pelinjohtajan monet kasvot” -tyylillä. Hän käy läpi larpinteon prosessia ja nappailee sieltä mutkikkaimpia juttuja ja ehdottaa niihin jonkinsortin ratkaisuja.
Tästä saa varmaan irti eniten kahdenlaiset ihmiset:
1) Kokeneet pelinjohtajat: ”no näinhän me jo tehdään ,mutta ensi kerralla voisi ottaa vähän paremmin huomioon…”
2) Ensikertalaiset ja sellaiset jotka on ollut mukana larppiprojektissa, mutta koki sen vaikeaksi: esitys antaa toivottavasti selkeitä käytännön vinkkejä auttaa saamaan uusia projekteja tulille.
“Yritän olla myös hauska”, Arhi Makkonen

Kaikille avoimet projektiporinat – Su 28.7. klo10
Kertarysäyksellä kärryille siitä, mitä kaikkea roolipeliskenessä tapahtuu ja mitä on suunnitteilla! (Täällä edustettuna myös LOKI.)

Tulevat larpit ja tapahtumat – Su 28.7. klo 16
Mitä pelejä on tulossa ja keneltä? Larppimainokset ja -trailerit on otettu nyt omaksi kokonaisuudekseen sunnuntaille. Kannattaa vilkaista, jos pohtii larppaavansa lähitulevaisuudessa.

LOKIn kunniavieras-ohjelmasuositukset

Editing Role-playing Games – La 27.7. klo 10.00
Tietenkin, jokaisella pelillä lienee se kustannustoimittajansa, mutta meistä monelle ammatti on vähän pimeän peitossa. On aika oppia uutta ja samalla miten kustannustoimittajana toimiminen vaikuttaa omien pelien suunnitteluun.

Draw-off with game illustrators – La 27.7. klo 12.00
“Ihmisenä joka ei osaa piirtää yhtään tämä kuulostaisi joltain aivan hirvittävältä koetukselta”, Satu Kylmämetsä.
Yleisö antaa ideoita ja artisteilla on 15min aikaa piirtää lopputulos. Kutkuttavaa! Ehdottomasti!

Seuraavat menovinkit ovat erityisesti kaikille, joita kiinnostaa pelisuunnittelu tai roolipelien julkaisutoiminta

* Hybrid gaming – roleplaying, tabletop, miniatures and freeform in the same play continuum (Pe 26.7. klo 17.00)
* Editing Roleplaying Games (La 27.7. klo 10.00)
* Kirjoittamisen perus-, aine- ja jatko-opinnot (La 27.7. klo 13.00) 
* Roudan maa: miten suomalainen mytologia muuttui roolipeliksi (La 27.7. klo 19.00) 
* Game Illustrator Panel (La 27.7. klo 21.00) 
* Kaikille avoimet projektiporinat (Su 28.7. klo 10.00) 
* Caramonista Drizztiin – voimakkuus roolipeleissä (Su 28.7. klo 15.00) 

Lisäksi LOKI suosittelee

Gaala 2019 – la 27.7. klo 19.00
Kuka tänä vuonna saa skenen merkittävimmän palkinnon, Kultaisen lohikäärmeen? Mille taholle myönnetään Vuoden Peliteko-palkinto? Näyttäviä esityksiä ja vastaukset Ropeconin kutkuttavimpiin kysymyksiin!

Turvasatama päivystää conin aikana, poikkea ihmeessä ihan vaikka kupillisella teetä ja lepuuttamaan jalkoja. Aloittelijalle kuin konkarillekin voi olla hyvä rauhoittua hetken ajan, Turvasatama auttaa tässä. Turvasatamasta löytää myös apua, jos Cossi tarvitsee pientä korjausta.

Lokilaiset kehottavat myös käymään Ropeconin myyntialueen puolella tervehtimässä tiskin takana omia tuotteitaan myyviä roolipelisuunnittelijoita — kysymyksille ja keskusteluille avoimena on monta innokasta suunnittelijaa.


Menovinkkejä antoivat LOKIn kirjoittajat Jonas Mustonen, Satu Kylmämetsä, Emi Maeda, Nuppu Soanjärvi, Antti Lax, Jukka Sorsa ja Arhi Makkonen.


Roolipeliblogi LOKI on suomalaisen roolipelaamisen oma kanava.
Julkaisemme suomalaisten roolipelaajien ja liveroolipelaajien peliesittelyjä, kolumneja, pakinoita, arvosteluja ja tapahtumakuvauksia tiistaisin.
Tue LOKIa Patreonin kautta: https://www.patreon.com/roolipeliloki

Vastaa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s